Brno zavádí od 1. 9. 2018 parkovací zóny.

Brno zavádí od 1. 9. 2018 parkovací zóny.

(pro celý článek rozklikněte nadpis)

Parkuje se Vám v Brně špatně? Od září přijde změna. Nejsem si úplně jistý, jestli k lepšímu, ale rozhodně přijde, takže je třeba ji jako každou normu vzít na vědomí a snažit se podle ní chovat.

Nová úprava počítá se třemi typy osob:

1) Rezidenti – mají v místě trvalý pobyt nebo vlastní nemovitost (300 – 900 Kč ročně)

2) Abonenti – mají v místě sídlo, nebo provozovnu (3.000 – 12.000 Kč ročně)

3) Návštěvníci – ostatní, např. babičky, údržbáři, návštěvníci z Hlučína či Prahy,… (10 – 40 Kč / hodina)

Ceny mají relativně široký rozsah a bude záležet na každé městské části, jakou výši si stanoví. Podotýkám, že se jedná o cenu za první vozidlo. Při každém dalším bude potřeba sáhnout do kapsy hlouběji. U Rezidentů je rozsah 3.000 – 30.000 Kč a u Abonentů 9.000 – 40.000 Kč).

Všechno by mělo fungovat v rámci internetové aplikace, na základě které bude zřejmé, kdo je a kdo není oprávněn v místě parkovat. Parkování se řídí tzv. „květinkovým systémem“. Ten, kdo bude mít uhrazen poplatek, bude moci parkovat nejen ve středu květinky (před domem), ale také v jejich „lístečcích“ v blízkém okolí, určeném značkou. Jelikož si každá městská část bude sama nastavovat nejen ceny, ale také další podmínky (např. aplikaci parkovacích zón pouze v noční době), bude dle mého názoru pro mimobrněnské (a první měsíce i pro místní) velice komplikované se v tomto systému zorientovat.

Návštěvníci budou platit mincemi nebo platební kartou v parkovacích automatech či prostřednictvím mobilní aplikace. Řidič bude muset zadat registrační značku svého automobilu. Cena závisí na cenovém pásmu. Historické jádro bude první pásmo, kde se bude platit 40 Kč na hodinu. Druhé pásmo bude širší střed města s 20 Kč za hodinu. Zbylé oblasti budou spadat do třetího pásma, kde se bude platit 10 Kč na hodinu.

Z pohledu města není těžké hledat motivaci. Tento krok jistě povede k přihlášení trvalých pobytů u dosud nerozhodnutých „Brňanů“, což přinese něco na daních a něco na komunálních poplatcích, a pravidelný výběr plateb oproti dnešnímu většinou bezplatnému parkování zřejmě také nebude nezanedbatelný.

Z pohledu občana to přinese platbu za možnost parkovat před domem, která však nebude garantována a současně vysvětlování v případě návštěvy mimobrněnských. Na tyto nahodilé návštěvy a opraváře však město částečně pamatovalo, když zavedlo nárok každého Rezidenta a Abonenta na 100 parkovacích hodin ročně pro tyto účely v ceně již uhrazeného poplatku.

Na tomto místě tak možná stojí za zvážení roční šalinkarta za 3.335,- Kč (cena pro Brňany platící řádně za kom. odpad). A tak jako s každou normou z pohledu právníka nezbývá než alibisticky konstatovat, že až čas ukáže, jak se tato novinka ujala a pro koho skutečně přinesla výhody.

Zpět na výpis článků

Potřebujete poradit? Zavolejte nám

Hned se dozvíte, zda vám můžeme v dané věci pomoci.

+420 734 645 385

Je to složitější? Napište nám

Obvykle reagujeme do 48 hodin.

advokat@akhofrichter.cz